17_1102
WITAMY

   Jeśli chcecie przeżyć przygodę, a przy tym poznać serce starej pięknej Warmii, musicie przyjechać na spływ kajakowy rzekami i jeziorami tej krainy.

     Rzeka Kośna to jedna z najpiękniejszych rzek warmińskich, położona na Pojezierzu Olsztyńskim na południe od tego miasta, zaskakuje swoją różnorodnością, dziewiczą przyrodą i wciąż czeka na swoich

18_1

odkrywców. Szlak kajakowy rzeki Kośna zainteresuje entuzjastów zabytków architektonicznych. Obiekty, często wysokiej klasy, we wsiach są świadectwem bogatej historii tych ziem sięgającej XIVw.

     Miłośnicy przyrody będą mieli okazję na podziwiwanie bogatej fauny i flory z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin, ptaków i zwierząt. To w ciszy Lasów Prudzkich schronienie znajduje orzeł bielik, bocian czarny, zimorodek. Często można spotkać bobra i wydrę. Kamienisto - piaszczyste dno

i czysta, natleniona woda daje schronienie rybom - zwłaszcza drapieżnym: szczupakom, węgorzom czy okoniom. Zapraszamy do odkrycia tej dziewiczej rzeki.

16_11


Szlak kajakowy
”Śladami Prusów”
przez Amlung, Ayerne, Cukuling do Sanktuarium.

     Spływ rozpoczyna się w miejscowości Klewki nad Jeziorem Linowskim, w języku pruskim Amlung, gdzie waleczny Prus Klauko, jednodniowy biskup biskupstwa warmińskiego, założył swoją siedzibę zwaną Claukami. 650 lat później w eklektycznym pałacyku, afgańscy Talibowie- według przekazów medialnych- prowadzili swoje tajne spotkania. Kto lubi rozwiązywać zagadki i chce zabawić się w polskiego Indiana Jones ¢ a, będzie miał tu pole do popisu.     Atrakcje szlaku

Pałacyk w Klewkach położony nad wypływającą
Z Jez. Linowskiego (Amlung) rzeczką Klewkówką (Ayerna), na której na odcinku 1 km mijamy 5 mostów. Powstał na miejscu starego dworu, na początku XIX wieku, który okala wiekowy park. W tej samej miejscowości znajduje się uroczy kościół w stylu gotyckim, pochodzący z XVI w. z bardzo ciekawym wyposażeniem.

 

 

Wieś Klebark Wielki leżąca nad Jez. Klebarskim (Cukuling). We wsi na wzgórzu, w miejscu dawnego grodziska wznosi się neogotycki kościół parafialny.
Znajduje się w nim Archidiecezjalne Sanktuarium Świętego Krzyża. Najcenniejszym obiektem kultu jest Relikwia Świętego Krzyża ofiarowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 2001r. Opiekę nad sanktuarium sprawuje Zakon Kawalerów Maltańskich
Jezioro Silickie, z którego wypływa Kanał Wiktorii. Tu krzyżują się dwa kanały : Wiktorii i Elżbiety nie mieszając swoich wód, dzięki akweduktowi wzniesionemu w połowie XIXw. Z obwałowań kanału Elżbiety rozciąga się widok na dawne grodzisko pruskie. Obok punktu widokowego kajakowicze ugaszą tu pragnienie i skosztują wędzonego pstrąga z Kaborna.

Wyspa na Jez. Klebarskim, gdzie Prusowie odprawiali swój najważniejszy obrzęd religijny „uświęcanie kozła”. Ceremonia ta pomimo surowych kar była praktykowana przez Prusów jeszcze w 200 lat po przyjęciu chrześcijaństwa.

Nasz dwu godzinny spływ możemy zakończyć w miejscu odbywania corocznych mszy na wodzie, na pobliskiej plaży. Zostawiwszy kajaki możemy udać się na poznanie przebogatej historii wsi Klebark Wielki. Zachowały się tu ślady prehistorycznego i starożytnego osadnictwa.     Trasa spływu


Kliknij na mapę, aby ją powiększyć
W
gospodarstwie agroturystycznym Państwa Bauman, w Klebarku Wielkim czeka uprzednio zamówiona biesiada przy ognisku. Możemy również skorzystać z noclegów i dobrze wyposażonej stanicy w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Ilińskich ,w Silicach.